Preview: Vikingjarl – dobyvatelé vašeho zájmu

vikingjarl-01

Vikingové se nezastavili před ničím. Ve své době bojovali krvavé bitvy. Ale kde byli nemilosrdnými soupeři, byli také veselými kopami. Hlavně tedy ve chvíli, kdy mohli oslavit vítězství pořádným korbelem sladkého moku.

Dnes si vyzkoušíme dobyvatelskou výpravu na vlastní kůži za vás. Dostala se nám totiž do ruky preview verze hry Viking Jarl, která se v následujících dnech připravuje k útoku na serveru . Přichází z Norska, kde sídlí nejen vydavatelská společnost , ale také její autor .

Jedná se o strategickou hru středních rozměrů. Na víku našeho dema nás do nitra lákala vikingská loď a voda vládne také hernímu plánu, který se nachází uvnitř. Bojový prostor představuje severní Evropa a dokonce i Island či Špicberky. Nikde není pro pravého Vikinga příliš velká zima. A jednotlivé oblasti (jak pozemí, tak mořské) jsou rozděleny do oblastí. Některá města budou do začátku označená žetony vítězných bodů (obrázkem dolů).

vikingjarl-05

Každý z hráčů dostane pod svoji kontrolu jednu barvu a všechny její postavičky, ale také jednu válečnou loď. Jak část armády, tak samotná loď nabízí prostor k uložení surovin a má také svoji fyzickou dřevěnou reprezentaci – jak figurka armády, tak plavidla, začínají na startovní pozici v osadě Kaupang.

Hráči budou mít v každém kole šanci provádět aukce, přesouvat svoje jednotky po mapě a také útočit na města. Boj probíhá chytře – počet členů armády na straně útočníka i obránce určí, kolik kostek bude mít která strana k dispozici. Celou sadou hodí a poté spárují kostky seřazené sestupně podle hodnoty. Každý vítězný minisouboj kostek znamená jednu odstraněnou jednotku na poražené straně.

Když někdo obsadí město, může sem položit žeton s vlastním erbem a dostane odpovídající kartu osady. Od té doby sem může umisťovat jednotky. Nové vojsko i suroviny pro zakládání osad na volných plochách lze získat obchodem ve speciálních zelených městech. K výměně bude hráč obvykle potřebovat stříbrňáky.

vikingjarl-03

Za dobyté město si hráč poznačí vítězné body. O ty nakonec jde. Ale průběh ještě výrazně naruší karty ság – jednu novou dostane hráč na začátku každého svého tahu. Tyto karty lze hrát pro speciální efekty a zvrátit tak řadu situací. Vítězem se stává ten, kdo jako první nasbírá dohodnutý počet vítězných bodů.

Trochu jsme to celé zjednodušili, ale i tak je asi jasné, že je strategická, ale při tom velice jednoduchá hra. Pravidla nenabízí žádné záludnosti a vytahují si ze strategických válečných her to nejlepší, ale současně posouvají hru do přístupnějších končin. Tam si ji mohou zahrát i méně zkušení hráči.

Moc se nám líbí řešení boje. Není sice nijak objevné nebo taktické, ale porovnání nejvyššího hodu s nejvyšším je nejlepším způsobem, jak zohlednit početní převahu. Při tom i obklíčený soupeř stále má šanci na výhru a žádná bitva není dopředu jasná. Obzvlášť, když budete počítat s možností hraní karet ság. Ty umožňují krást ostatním soupeřům jejich majetek, měnit výsledky kostek v boji nebo třeba k vyhnání protivníka z města! Možností je dost a tady je třeba mít trochu štěstí, abyste dostali právě ty karty, které byste potřebovali.

vikingjarl-07

Partie není nijak extrémně dlouhá. Normální hra trvá jednu hodinu, ale můžete si vše nastavit podle přání, protože cílový počet vítězných bodů není určený dopředu.

A tak nakonec jediná výtka je směřovaná k partii ve dvou. Tady oba hráči dostanou dva jarly, tedy rody, které musí kontrolovat. A stejně jako jindy, když musíte svoji pozornost dělit mezi dvě taktiky, i tady je to problém. Proto je Vikingjarl lepší ve vyšším počtu.

Zpracování je už u naší demo kopie velmi solidní. Grafika odpovídá tématu a působí velmi dobře. Nejhezčí je asi samotná mapa. Jelikož se jedná ale v první řadě o strategii, jsou figurky řešené dřevěnými postavičkami. I to asi zůstane do finální verze.

vikingjarl-14

Vikingjarl se nám z prvního dojmu líbí moc. Nenahráli jsme sice tolik partií, abychom mohli svědomitě prohlašovat nějaké finální závěry nebo hodnocení znovuhratelnosti, ale z hlediska zábavy hra rozhodně funguje. Co je na ní nejzajímavější je nakonec ta přístupnost, protože nemusíte být zkušeným hráčem se spoustou strategických partií za pasem na to, abyste prověřili svoje schopnosti kolonizovat a dobývat ve hře Vikingjarl. A to se počítá!

DesignerRichard Mikalsen
ArtistRichard Mikalsen
PublisherSB Games AS
Year Published
# of Players2 - 4
User Suggested # of Players Best with 4 players
Recommended with 2 players
(1 voters)
Playing Time60
Mfg Suggested Ages12 and up
User Suggested Ages12 and up
(1 voters)
Language DependenceModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(1 voters)
CategoryExploration, Medieval, Nautical, Wargame
MechanicAction Points, Area Movement, Dice Rolling, Trading
FamilyComponents: Map (Continental / National scale), Country: Norway, Crowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: TableTop Simulator Mod (TTS), Digital Implementations: Tabletopia, History: Viking Expansion, Theme: Vikings
Primary NameVikingjarl

Infos courtesy of boardgamegeek.com. More Infos.

More Stories
Review: Feuer Drachen – hunt for rubies with dragons
%d bloggers like this: