Preview: Skytear – bitva v létající aréně!

skytear-preview-02

Dostali jsme další jedinečnou šanci nahlédnout do kuchyně a tvorby deskových her. Tentokrát se naše pozornost zaměřila na deskovou hru . Ta právě v těchto dnech čeká na podporu na serveru . Jejím autorem je a za touhou po vydání nalézáme novou firmu .

Každý z hráčů dostane pod kontrolu skupinu hrdinů. Jeho tým bude bojovat na čtyřdílné mapě složené z řady šestiúhelníkových políček. Každý hráč má svoji základnu na své straně, kde budou také začínat jeho postavičky hrdinů. K tomu dostane také odpovídající sady karet – deset pro každého hrdinu. Tyto karty zamíchá a připraví dobírací hromádku. Do startovních rozmístění připraví také svoje chrámy. Vítězné podmínky jsou pro každou partii určené náhodně.

Každé kolo se odehrává stejně. Hráči se v něm nejdříve střídají v aktivaci hrdinů na mapě. Ti se mohou nejen pohybovat nebo útočit na nepřátelskou armádu, ale také používat specifické schopnosti nebo zvyšovat vliv hráčovy frakce na plánu. Dohromady má každá postavička tři akční body, které lze libovolně rozdělit mezi tyto aktivity.

skytear-preview-07

K tomu navíc mají ale hrdinové také kouzelné schopnosti a právě za body many mohou používat karty z ruky. Ty s sebou přináší nepředvídatelné zvraty. A protože se hráči v tahu střídají, mohou na sebe velmi dobře reagovat a pozičně bojovat přesně tak, jak by to mělo být.

Hrdinové se ale často nebudou prát přímo mezi sebou. Do boje zasáhnou také poskoci, jejichž hlavním úkolem je ničit chrámy nepřítele. Ovšem hrdinové se s nimi nepářou a na potkání na ně budou nemilosrdně útočit.

Jakmile ale všichni hrdinové na obou stranách odehrají svůj tah, dojde čas na fázi poskoků. V jejím průběhu se určuje kontrola nad oblastmi herního plánu a hráč s převahou dostane šanci poškodit chrámy soupeře. Specialitou je pak střední oblast dómu, která vítězi umožní kontrolovat na následující kolo obrovského elementála s vlastními akčními body.

skytear-preview-13

Hráči tak na sebe útočí a střídají se v tazích až do momentu, kdy se některému podaří splnit alespoň jednu z odhalených karet vítězných podmínek. Ten, kdo uspěje jako první, se okamžitě stává vítězem.

Skytear sice na pohled vypadá jako obyčejná řežba, ale ve skutečnosti se jedná o velmi propracovanou bojovou hru. Do hry kromě zmiňovaných prvků ještě vstupuje i dohled, možnost schovat se před soupeřem v křoví nebo různé stavy a podmínky ulpívající na hrdinech.

Protože je Skytear z části karetní hra, obsahuje dokonce i náznak deckbuildingu. Balíček karet frakce se obvykle skládá ze čtyřiceti karet – deseti pro každého hrdinu. Ale samotní hráči si toto mohou změnit a pustit tak svoje taktické schopnosti z vodítka.

skytear-preview-01

V základu je  hra určená pro dva protivníky, ale autoři kladou velký důraz na její variabilitu a doplňkové herní módy. Kromě klasického duelu bude ve finální verzi dostupný také týmový souboj pro čtyři, MOBA všichni proti všem (opět pro čtyři), ale především kampaň. Od té máme velká očekávání, protože hrdinové mohou mezi jednotlivými partiemi získávat nové předměty a dokonce se budou zlepšovat jejich schopnosti. U takovéto hry to je opravdu nevídaný nápad.

Příběh je samozřejmě základní, ale už teď je vidět, že grafika bude výjimečná. Všechny karty umí zaujmout dynamickými ilustracemi. K tomu navíc samotní autoři přislíbili velkou péči samotným miniaturám, které by měly být kvalitativně na absolutní špičce.

Co je na Skytear jedinečné je vesmír, jehož zásluhou bude hra ohromně variabilní. Už v rámci první sezóny bude na výběr celkem ohromujících 24 hrdinů. Ti patří dohromady ke čtyřem rozdílným frakcím, každé úplně jiné. Když si tedy uvědomíte tu šířku, může s touto hrou soupeřit snad jen Krosmaster Arena.

skytear-preview-11

Ale zatím mluvíme pořád pouze teoreticky. A to je škoda, protože Skytear je nejen velmi dobře vymyšlená řežba, ale je také setsakramentsky zábavná! Samotný boj mezi hrdiny totiž není zdaleka tím nejdůležitějším. Každý má svůj záměr. Při tom tři vítězné podmínky na výběr znamenají, že je všechno velmi otevřené.

Fáze poskoků sice působí trochu nastavovaně, ale má tu svoje důležité místo a jedná se o takový cíl, ke kterému vždy směřujete svoje snažení. Ničení nepřátelských chrámů je prostě lákavé. Ještě víc je ale zajímavá šance kontrolovat Outlandera, jak se jmenuje elementál a možný pátý člen do týmu.

Pochválit musíme ale také herní dobu, která se pohybuje kolem čtyřiceti až padesáti minut. To není zbytečně příliš, ale současně umožní čas oběma účastníkům rozehrát dostatečně zajímavou bitvu.

skytear-preview-06

Naše dojmy z hry Skytear se zakládají na testovací verzi, která je omezená komponenty a samozřejmě také nereprezentuje jejich finální kvalitu. Přesto i s nimi už hra působí dospělým dojmem. Jedná se o velmi dobrý příslib, který znamená zajímavou hru, jejíž podpory na serveru Kickstarter nebudete litovat. Skytear se mezi vašimi konfliktními hrami určitě neztratí, pokud mu dáte šanci.

 

More Stories
Review: Riff Route – on the road to the cliff
%d bloggers like this: