Preview: Scheffeln – obchodování v dvacátých letech

Scheffeln preview

Kdybyste se vrátili časem do roku 1915, co byste dělali? Světová válka v Americe je jen takový vánek foukající přes Atlantik. Možná byste využili svých finančních schopností a vrhli se do byznysu. Jenže v tom nejste sami. Mezi dalšími zájemci je určitě i Reiner Stockhausen, autor nové hry Scheffeln, která se blíží na pulty obchodů.

Zatím ji mohou fanoušci podporovat zájemci. Do požadovaných 4.000 eur ještě pořád chybí víc než tisícovka, ale svůj zájem o hru projevilo už 66 hráčů (v době psaní článku). Podívejme se tedy společně, proč by měla zajímat i vás.

Scheffeln je hrou, která si zakládá na rychlosti. Ve svém městě najdete osm obchodních čtvrtí, kterými hráči budou projíždět svými limuzínami za pomoci pohybových karet, které dostanou na začátku partie čtyři. Každá lokalita má svoje na začátku přidělené finance, které je ochotna vydat pouze tomu nejšikovnějšímu. Jenže mafiáni musí umět hlavně dobře blafovat a o to v této hře půjde ze všeho nejvíce.

Každý z hráčů v průběhu partie představuje jednu postavu, ale protože s dostatkem peněz je možné cokoliv, může si tuto kůži šikovným způsobem i převléct. Ale teď už je čas se ponořit trochu do tajů samotné hry.

Scheffeln preview

Ta probíhá jednoduše tak, že hráči vyberou ze svojí ruky jednu pohybovou kartu, kterou dostali a zahrají ji. Limuzína, která náleží k zahrané kartě, se posune kupředu. Pohyb je ale zajímavý, protože luxusní vůz musí zastavit na volném místě nebo může překrýt jiné auto, které zde už stojí. Více než dvě limuzíny se ale do jednoho distriktu nevejdou a v takovém případě vozidlo pokračuje dál. Když hráč obětuje pohyb a jednu kartu, může si vyměnit postavu za jinou.

Poté následuje titulní „scheffel“ fáze. Odměněni jsou všichni mafiáni, jejichž limuzína je na políčku sama nebo leží na jiném nepřátelském voze. Pouze ty překryté limuzíny svým majitelům nic nepřinesou. Všichni, kdo v kole uspěli, si vezmou jeden žeton peněz a partie pokračuje novým kolem. Když partie skončí, hráči sečtou svoje finance a ten nejbohatší se stává vítězem.

Scheffeln je hra velmi rychlá a plná blafování, jak jsme již naznačili. Tím se současně řadí do kategorie, která většinou získává rozporuplné reakce podle vyznání konkrétního hráče. Některým prostě hry, kde musí číst úmysly svých soupeřů, vadí.

Scheffeln preview

Pravidla ale obsahují také reflexní variantu, ve které všichni naplánují a odkryjí pohyby a poté musí odhadnout, kde skončí konkrétní limuzína. Tento koncept je ale hodně známý a funguje spíš jako varianta na odreagování.

Komu bychom tedy doporučili Scheffeln podpořit? Hráčům, kteří mají rádi mafii, blafování a chtěli by nějakou rychlou a tematickou hru, která se hodí skvěle i na různé párty. Pak je určitě Scheffeln nezklame.

Scheffeln preview

Hru můžete podpořit na adrese:
www.Spiele-Offensive.de/Spieleschmiede/Scheffeln

Preview: Scheffeln – obchodování v dvacátých letech
Final word
Reader Rating0 Votes
Pros
"
Cons
"
More Stories
Review: Yedo – servants of the shogun
%d bloggers like this: