Preview: Races of New Era aka RONE

rone-preview-01

Jedna bitva o svět skončila a druhá začíná. Znovuzrození nebylo lékem na nemoc zvanou lidstvo. Velká část populace přežila první světovou nukleární válku. Jenže nic není jako dřív. Všechny odznaky doby, na které jsme tak pyšní, jsou pryč. Ale náš každodenní život je stále spojený s krveprolitím a zabíjením jiných lidí. Tak v čem jsme nyní lepší? V přežívání.

Z popela civilizace se zrodila nová karetní hra. Jejím autorem je , který ji měl v hratelné verzi už koncem roku , kdy jsme obdrželi náš testovací vzorek. Ve stejné době probíhala na serveru také kampaň. Vydání článku jsme bohužel v tomto čase nestihli, ale to nevadí. Pokud budete mít o hru zájem, určitě ji už brzy seženete. Výběr peněz na vydání proběhl úspěšně a my se tak můžeme už brzy těšit.

Ale abychom vás trochu natěšili, tak jsme si připravili krátký článek, který zhodnotí základní kvality hry. Snad se v budoucnu dočkáte i plnohodnotné recenze včetně fotografií a plného servisu, jak jste u nás zvyklí.

rone-preview-02

Hra všem svým budoucím majitelům nabídne 150 karet, počítadla a nějaké ty žetony zdraví. V základu se jedná o deckbuilding, ve kterém si hráči připraví svůj balíček karet před hrou samotnou. Duely ale nabízí řadu zajímavých nových myšlenek, které jste ještě v karetních hrách nejspíš nevyzkoušeli. Na začátku všeho jsou ale stále ty karty, které je možné rozdělit na hrdiny, technologie, jednotky a jednorázové taktiky. Karty mají řadu vlastností, které se vždy točí kolem příjmu (voda, karty), útoku nebo aktivace.

Hráči v každém kole nejdříve dostanou nějaké nové karty, a pak utrácí vodu, která je tou nejcennější surovinou ve světě . Za to vykládají karty a používají je a to nejen z ruky, kam na začátku každého kola nějaké přibudou, ale třeba i z náhodně sestaveného balíčku technologií. A samozřejmě mohou i bojovat.

Příjem závisí na schopnostech jejich hrdiny. Ale s kartami je třeba pracovat opatrně. Většina z nich je sice permanentní a vykládají se na stůl, ale balíček 24 karet se rychle ztenčuje. A kdykoliv hráči dojdou karty (v ruce a balíčku), souboj končí právě jeho prohrou.

rone-preview-05

Zatím to zní tak nějak jako klasická duelovka, že? Jenže RONE nemá podporu jen v atmosféře, která těží ze skvělých ilustrací a postapokalyptického tématu, Tentokrát se společně s parádními obrázky a napětím vydaly na cestu také zajímavé myšlenky. Tou první a stěžejní je možnost vyčerpat kartu ne o jednu otáčku, ale o více. Některé schopnosti si to rovnou vyžadují. Co to pak znamená? Že karta v následujících několika kolech nebude dostupná. Na začátku každého kola se všechny použité schopnosti vrací pouze a jen o 90 stupňů zpět.

A že by to bylo všechno? Samozřejmě ne. Horní karta z odhazovacího balíčku se může vrátit zpět do hry. Cenou za to bude ale odhození několika dalších karet pod ní, které se už nemohou do současné partie vrátit a musí být odhozeny zcela mimo hru.

Základní zážitek se točí kolem partie dvou protivníků. Ti sedí proti sobě a nedají si nic zadarmo. Velká část partie se zaměřuje na souboje a útočení. Tady se dostáváme ke třetí vychytávce, kterou jsou rychlosti jednotlivých karet rozdělené na pomalé a rychlé. Pouze ty mrštnější je možné provádět v průběhu soubojů, a tak je otáčet ve svůj prospěch.

rone-preview-09

Hrát RONE je vynikající zábava. Tahle karetka si nás získala a ne proto, že je to dítě českého autora, ale proto, že je opravdu výborná. Pokud se všechno podaří dotáhnout do finále tak, jak to zatím vypadá, tak před sebou máme jednu z nastupujících klasik karetního univerza. RONE má našlápnuto výborně, tak ho nepropásněte ani vy!

Důležitá informace pro všechny. RONE si můžete vyzkoušet i vy online na serveru Tabletopia:

https://beta.tabletopia.com/play/rone-private-uerifp/

Aktuální pravidla pro zvědavce jsou k nahlédnutí tady:

http://bonjour-games.com/Download/RulesEN_v_1.0.0.pdf

A naši kamarádi z Deskofobie připravili recenzi na prototyp:

http://www.deskofobie.cz/recenze-rone/

<br><br>

DesignerŠtěpán Štefaník
ArtistRastislav Kubovic
PublisherGREIFERISTO, REXhry
Year Published2016
# of Players2 - 4
User Suggested # of Players Best with 4 players
Recommended with 2 players
(7 voters)
Playing Time45
Mfg Suggested Ages14 and up
User Suggested Ages14 and up
(4 voters)
Language DependenceSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(2 voters)
CategoryCard Game, Science Fiction
MechanicDeck, Bag, and Pool Building, Open Drafting
ExpansionRONE: Awakening, RONE: Last stand, RONE: New Forces
FamilyCrowdfunding: Kickstarter, Crowdfunding: Spieleschmiede, Digital Implementations: Tabletopia, Theme: Post-Apocalyptic
Primary NameRONE
Alternate NamesRONE: Krieger einer neuen Ära

Infos courtesy of boardgamegeek.com. More Infos.

More Stories
Review: Thunderstone Quest – journey to fame is long
%d bloggers like this: