Preview: Oklahoma Boomers – zaberte si taky kousek území

Oklahoma Boomers preview - připravená hra

Ve spolupráci s německým serverem Spieleschmiede vám dnes nabízíme nahlédnutí do nové abstraktní hry, ve které se všechno točí kolem zabírání území. Všichni, kdo tento typ her mají rádi by měli zpozornět, protože každý nový přírůstek je dobou zprávou.

Oklahoma Boomers od Martyna F na to jde od lesa a do začátku přidává především téma. Ale je přesně takové, jako byste čekali. Průzkumníci se ocitli na novém území a nyní budou bojovat o jeho rozdělení. Ale jejich pohyb bude omezený pravidly.

Testovací verzi jsme dostali jako Print n Play verzi. Stačilo ale vytisknout jednu A4 mapu z tvrdého papíru, přečíst pravidla v PDF a dodat několik barevných žetonů z vlastních zásob. Nic víc ke hře nepotřebujete a kromě figurek a žetonů nemůžete ani nic víc očekávat od finálního produktu, který v době psaní recenze má 1999 eur z požadovaných 2300 s 18 zbývajícími dny.

Oklahoma Boomers preview - připravená hra

Herní mapa ukazuje svět rozdělený na čtverečky. Oba hráči si rozestaví svoje tři členy barevné rodiny na mapu a společně také umístí několik hraničních kamenů. V průběhu partie pak mohou nejdříve jednou z figurek posunout v horizontálním nebo vertikálním směru. Teprve místo, kde zastaví, může být výchozím bodem pro umístění nového kamene.

Ale ani teď to není tak úplně jednoduché, protože pro jeho zakopání jsou třeba čtyři ruce. Z neznámého důvodu ale můžete požádat pouze někoho z protivníkovy rodiny. Nový hraniční kámen může být položen na místo, kde by se cesty těchto dvou postav potkaly, pokud by se každý pohybovat buď horizontálně, nebo vertikálně.

Cílem hráčů je ohraničit svoji postavičku v území, kde bude jen ona. Takovou plochu mohou označit konečně za svůj majetek. Na konci partie pak právě taková místa přinesou hráčům body a třeba i vítězství.

Oklahoma Boomers preview - rozehraná hra

Oklahoma Boomers je hrou o touze po domově. Jenže téma tu je pouze, aby hráči neoblizovali očima pouze obyčejné kameny. Hře ale její kabátek rozhodně sluší a pomáhá jí zaujmout i hráče, kteří by jinak nad logickou hrou ohrnuli nos.

Lze ji hrát pouze ve dvou soupeřích. S postupujícími partiemi se vynořují nové taktiky. Šance hráčů jsou ale vyrovnané pouze v případě, že jeden z nich není nováček. Takový hráč obvykle proti rozehranému soupeři nemá šanci. Přitom herní doba je velice příznivá a jednu partii stihnete za takových patnáct minut. Bodování je trochu náročnější, protože vyžadují počítání obsazených políček.

Kameny umožňují nejen ohraničovat území, ale také blokovat soupeře. Díky tomu je partie poměrně dost kontaktní a zajímavá. Přitom ale každá partie je jiná zásluhou odlišného startovního rozestavení. Navíc pravidla obsahují rozšíření, která dál rozšiřují a omezují možnosti bodování. Tím celkové plánování ještě trochu zesložiťují.

Oklahoma Boomers preview - rozehraná hra

Ve hře lze velmi dobře plánovat dopředu. Partie neobsahuje žádnou podobu náhody, takže všechno závisí pouze na schopnostech obou protivníků. Pocit kontroly s sebou přináší přístupnost pro širší publikum a překvapivě i pro pohodové hraní ve dvou.

Protože je tohle pouze preview a testovali jsme hru pouze několikrát v jednom hráčském kruhu (obvykle na klasickou recenzi potřebujeme 8 týdnů), zdržíme se podrobnější kritiky. Ale už z prvních partií je zřejmé, že Oklahoma Boomers bude příjemným příspěvkem do sbírky hráčů, kteří mají rádi přemýšlivé logické hry pro dva vyrovnané protivníky.

Pokud vás Oklahoma Boomers zaujali, můžete hru podpořit a současně předobjednat za 20 eur na adrese:
https://www.spiele-offensive.de/Spieleschmiede/Oklahoma-Boomers/

Preview: Oklahoma Boomers – zaberte si taky kousek území
Final word
Reader Rating0 Votes
Pros
"
Cons
"
More Stories
Review: Nemo Rising Robur the Conqueror
%d bloggers like this: