Preview: Mutants The Card Game

mutants-card-game-kickstarter-01

Svět se změnil. Přes nespočet protestů a bojů nyní žijí mutanti mezi námi. Stále jsou místa, kam by ve svém zájmu raději neměli vkročit, ale s každým dnem a týdnem se názory lidí mění. Většina z nás je má za sousedy a vnímá je jako normální bytosti. Ostatně proč ne? Mají chuť pracovat a zapojit se do společnosti, jako obyčejní lidé. Jenže pak tu jsou nelegální ghetta, kde se pořádají strašlivé bitvy v aréně.

Právě tyto nemilosrdné souboje hráčům přinese desková hra : The Card Game, kterou vytvořila designérská dvojice a . A protože se jedná o horkou novinku, teprve nyní míří na a bude bojovat o přízeń fanoušků. Rozhodli jsme se tedy, že vám ji představíme, jako další hru ze stáje společnosti .

Z krabice se záplavou různých nevídaných stvoření vyloví zájemci v první řadě velké desky – jedna z nich je společná a je třeba ji položit do středu stolu. Slouží jako počítadlo prestiže, síly a kol. Hráči pak každý dostanou svoji vlastní desku a k ní také vybavení – dvanáct karet mutantů (šest druhů po dvou kusech). Každý ze soupeřů začíná s šesti různými exempláři v ruce, zbytek vytvoří po zamíchání jeho dobírací zásobu. K tomu dostane každý z účastníků také tucet karet, které si rozdělí do tří hromádek po čtyřech, a tím vytvoří jeho zásobárnu genů.

mutants-card-game-kickstarter-06

Celá partie se skládá z manévrování s kartami mutantů na třech pozicích, které má hráč na svém vlastním plánu. Musí se vždy pokusit uvolnit pozici na aktivní pozici. Pokud je obsazená, musí svého bojovníka, který se zde v tuto chvíli nachází, přesunout na levou nebo pravou stranu do pomocných pozic. V některých situacích, když jsou obsazena všechna tři místa, musí hráč jednu kartu obětovat.

Teprve když je aktivní pozice volná, může pokročit k výběru jedné ze tří dostupných akcí. A tak si může především vyzvednout z genového fondu nového mutanta a to pouze jednoho ze tří, které jsou v tuto chvíli viditelní. Musí za to ale zaplatit dvojicí karet z ruky a to s ikonami, které odpovídají požadavkům na nové kartě. Takový nový, pokročilý mutant, vstoupí ihned do boje.

Místo toho je možné získat mutanta z nabídky ještě druhým způsobem – odhozením pouze jedné karty. Taková postava ale nebude k dispozici hráči ihned v aktuálním kole, ale na jeho konci se dostane navrch dobíracího balíčku. Naopak karty v ruce je možné vyložit s pomocí třetí akce – zahrání mutanta z ruky. Tady nehrají roli žádné ikony.

mutants-card-game-kickstarter-07

Jenže dobírání se neodehrává na konci každého kola. Místo toho hráči postupně odehrají všechny karty z ruky a tak ukončí kolo. To může skončit ale předčasně v případě, že se jeden z hráčů dostane na špičku žebříčku síly a ostatní jsou na jeho chvostu. K tomu v průběhu kola všichni soupeři používají schopnosti svých mutantů, které jsou vyhodnocované okamžitě.

S akcemi na sebe hráči mohou také útočit, před těmito útoky se bránit, proměňovat se v jiné (záměna karet) nebo používat také trvalé výhody v rámci více tahů. Specifickou schopnosti je mrazení, které hráči používají na svoje mutanty a ti jim pak na konci partie přináší bonusové body prestiže na konci partie.

Na konci kola vždy všichni účastníci získají body prestiže podle pozice svého týmu na stupnici síly. Poté si doberou šest nových karet a pokračují v boji. To všechno trvá předem předepsaných pět kol, po kterých si hráči porovnají svoje bodové zisky navýšené o zamrzlé mutanty odložené prostřednictvím speciálních akcí v průběhu bitvy. Majitel nejvyššího skóre může slavit vítězství.

mutants-card-game-kickstarter-11

Mutants je karetní hra, která přináší zcela nový přístup k deckbuildingu. V jednotlivých tazích hráči použijí pokaždé pouze jednu kartu a to je opravdu velmi nezvyklé. A přináší to hráčům naprosto jiná dilemata a situace, které neznají. Karty jsou totiž různě silné, ale není tak jednoduché se k nim dostat. Někdy je jednoduše potřeba odhodit karty z ruky, které do partie přijdou zpět o pořádný kus později.

Právě fakt, že se balíček netočí tak rychle vás nutí daleko víc přemýšlet nad využitím každé karty. A také samotné budování hromádky, je důležitější. Hráči si ale vždy mohou vybírat pouze mezi třemi kartami v nabídce.

Šance všech soupeřů jsou hodně zajímavé a mnoho karet jim umožňuje útočit na soupeře. Především je ale hra zaměřena na sběr bodů, což je středobodem všeho. Ale i tady je třeba zdůraznit, že prestiž získáte hlavně přes to, že váš tým je silnější než ty ostatní patřící soupeřům. Ten velký důraz na kontaktnost celé partie je současně jedním ze dvou hlavních důvodů, proč jsou Mutants zajímaví.

mutants-card-game-kickstarter-14

Tím druhým je zajímavý výběr schopností jednotlivých postav. A protože se vám do ruky dostanou pokaždé trochu jiní pokročilí mutanti (ti startovní jsou stejní). Celková doba partie není přehnaná, protože hráči pokaždé mají k dispozici pouze jednu akci. A to znamená, že nakonec se udrží souboj v rámci jedné hodiny. A to je standardní čas pro podobné hry. Čím více soupeřů se celé bitvy účastní, tím je bitva zajímavější.

Mutants jsou určitě hrou, které byste si na Kickstarteru měli všimnout. Nabízí totiž reimaginaci deckbuildingového žánru, jaká tu zatím nebyla. Partie je tak mnohem méně o míchání karet a více o tom, jak dobří jste v jejich používání. A takováhle destilace těch nejlepších vlastností je přesně to, čím si vás Mutants získají.

More Stories
Reviews: Banana Bandits – Planet of the Apes begins with bananas
%d bloggers like this: