Preview: Monster Chef – příšerná kuchyně

Monster Chef

Dnes máme vzácnou příležitost podívat se na hru Monster Chef, která v současnosti sbírá peníze v kampani na serveru IndieGoGo. Jejím autorem je Daniele Mazzoni, který si stanovil velmi střízlivý cíl vybrat 500 eur. V současnosti, kdy chybí do konce ještě 16 dní, máte šanci se přidat mezi fanoušky hry a získat hru už za dvacet eur, zatímco za deset vás čeká verze tisknutelná. Všechny vytisknuté kopie budou k vyzvednutí na veletrhu Spiel 2014 v Essenu.

Protože dnes máme před sebou pouze krátké preview, projdeme si pouze obecně, jak se Monster Chef hraje a povíme si i několik základních dojmů. Podrobnějšího článku se určitě dočkáte ve chvíli, kdy budeme mít v ruce finální verzi. Ale zatím děkujeme Daniele Mazzonimu za důvěru v náš server.

Monster Chef je hrou karetní a jako taková obsahuje 55 karet. Mezi nimi nejsou jen kuchařské příšerky, kterými se hráči stanou, ale také recepty, přísady a dvojice stolů, které budete obsluhovat. Ty jsou zajímavé, protože kolem stolu sedí hned několik zákazníků a každý z nich má před sebou položený talíř.

Monster Chef

Ke hře potřebuje každý ze soupeřů také patnáct žetonů. Mezi kartami pak najdete ještě karty zuřivosti, které lze použít jedenkrát za partii, označení pro začátečního hráček daného kola. Anglická pravidla najdete ke stažení na adrese http://monsterchefthegame.altervista.org/docs/MonsterChefRules_EN.pdf, kde si můžete pročíst podrobně, jak se to celé hraje.

V průběhu hry si hráči vybírají recepty z nabídky, která je společná pro všechny a vždy obsahuje právě tři dobroty. Poté si musí vybrat jednu ze společných hromádek ingrediencí. Ty jsou v nabídce vždy právě čtyři – tři, u kterých vidíte první přísadu a čtvrtá tajná, která s sebou ale nese možnost být začínajícím hráčem v příštím kole.

Stačí si zvolit jednu hromádku a vzít si k sobě všechny její karty. Z nich se snaží hráči dodat do svých receptů přísady, které vyžadují. Ty mohou ležet buď v kuchyni, nebo ještě na jídla v hrncích v různých fázích přípravy.

Monster Chef

Právě na sporáku všechno začíná. Když přidájhráč všechny potřebné suroviny, může přesunout svoje jídlo do kuchyně k dokončení. Tam jej ale před podáváním ještě musí dochutit a do toho mohou zasahovat i ostatní hráči. Na konci tahu všechny (použité i nepoužité) karty odhodíte stranou, po odehrání celého kola se znovu zamíchají a vytvoří se z nich nová nabídka ingrediencí ve čtyřech balíčcích.

V celé partii jde ale o žetony a lidi sedící u stolů a čekající na jídlo. Žetony postupně přikrýváte potřebné suroviny a za dokončené jídlo je můžete přesunout ke stolu, kde si hráči po obsloužení stolu rozdělí zákazníky s jejich hvězdičkami nad hlavami podle pořadí, v jakém jim jídla přinesli. Teprve ve chvíli, kdy jsou všichni lidé v restauraci spokojení a obsloužení končí partie a hráči sečtou body za hvězdičky zákazníků. Šéfkuchař s nejvyšším bodovým hodnocením vítězí.

Monster Chef je pěknou karetní hrou, která velmi dobře převádí do deskové podoby kuchařskou roli, ale přitom zachovává jednoduchost. Ve hře kromě správného plánování a trochy náhody hrají velmi významnou roli také karty zloby. Každou z nich mohou hráči využít pouze jedenkrát za partii, což označí položením žetonu.

Monster Chef

Hra je velice rychlá. Zajímavá je především rozebíráním ingrediencí po balíčcích, ze kterého znáte pouze část. K tomu, abyste získali dostatek potřebných surovin, tedy potřebujete i nezbytnou trochu štěstí.

Velmi příjemná je také dávka soupeření o jídla uprostřed stolu. Ostatním kuchařům můžete jejich přípravu kazit. K tomu ale je třeba do jídla přidat surovinu, která se do něj vůbec nehodí. Můžete tak jídlo i zcela zničit.

Jsme velice zvědaví, jak bude vypadat Monster Chef ve finálním kabátku. Zatím se jedná o karetní hru, která určitě stojí za pozornost, protože nabízí soupeřivou karetní zábavu. Kromě obrázků z naší testovací verze můžete kolem vidět také náhled nové grafiky, kterou dostanou všichni, kdo hru podpoří na serveru IndieGoGo:

http://www.indiegogo.com/projects/monster-chef-the-board-game

Preview: Monster Chef – příšerná kuchyně
Final word
Reader Rating0 Votes
Pros
"
Cons
"
More Stories
Review: Starcadia Quest – an adventure in space
%d bloggers like this: