Preview: Masters of Football – podpořte fotbalisty

Masters of Football - karty

Fotbal je fenoménem po celém světě. A jeho simulací zatím není moc a většina z nich se snaží napodobit jeho úspěch marně a jen několik se dokázalo přiblížit. Proto jsme neváhali a sáhli po možnosti vyzkoušet si prototyp deskové hry Masters of Football, kterou připravují v Portugalském fotbalovém království Pedro Natário (autor hry) spolu s ilustrátorem Rui Duarte a dalšími. Jejich dílo už je pouze několik dnů od startu Kickstarteru, proto je nejvyšší čas podělit se s vámi o první dojmy.

Nemůžeme nijak hodnotit zpracování, protože naše kopie byla výrazně chudší než to, co dostanou fanoušci podporující projekt. Samotná hra má jednoduchá pravidla vysvětlená na spoustě detailních obrázkových příkladů. Základem celé hry bude plán fotbalového hřiště a hromada karet představující mužstva (to zaručuje budoucí rozšiřitelnost). Neméně důležité jsou ale také kostky.

Ale zpět k jednotlivým fotbalistům, kteří se každý liší svými schopnostmi. Na začátku partie si každý z hráčů sestaví svůj tým za dostupnou hotovost. Ta je další nezbytnou součástí hry. Sportovci jsou rozděleni podle kvalit rámečkem do různých kategorií. Každý z účastníků partie si také vybere svoji postavu manažera, za něhož bude dělat všechna rozhodnutí. Ta představují akční karty. Všichni manažeři začínají zápas s pěti náhodně rozdanými kartami.

Masters of Football - karty

Začátek každého utkání je stejný. Hráči vyberou taktiku, rozestaví kostky na plán a vyberou tři svoje fotbalisty do zahajující sestavy (tajně). Odhalí je pak současně a k tomu také rozhodnou o týmu, který bude mít v prvním poločase výkop. Podle schopností svých hráčů pak oba manažeři nastaví na kostkách útočnou a obrannou sílu týmu (označí odpovídající barevnou kostku s číslicí od jedné do dvanácti). V závislosti na schopnostech svých hráčů pak hází protivníci kostkou, porovnávají výsledky a střílí góly. Po dvou půlích pak je jasným vítězem ten, kdo vstřelil více gólů.

Masters of Football možná podle tohoto popisu vypadá hodně jednoduše. Jenže hráči mají překvapivě hodně taktických možností a šancí, jak ovlivnit výsledky. Hraní akčních karet v průběhu partie je důležitým prvkem celého fotbalového souboje.

Úvodní síla týmů určuje jejich šance na vítězství, ale vždy jsou možné překvapení. Výše kostek pouze zvyšuje šance na vítězství, ale i malý tým má šanci porazit silného soupeře. Stačí mít jen trochu štěstí, přesně jako v realitě.

Masters of Football - karty

Jednotliví hráči se od sebe opravdu liší. Nejvíc se nám ale líbí jejich rozdělení do výkonnostních skupin. Díky tomu se mají hráči vždy šanci těšit na lepší fotbalisty a mají tak motivaci se zlepšovat a hrát znovu a znovu. Hra obsahuje řadu symbolů, se kterými budete na začátku trochu bojovat. Jejich množství prostě neumožňuje zapamatovat si je všechny naráz. Pravidla naštěstí nabízí stránku s jejich přehledem.

Výhodou je rychlost partií. Díky tomu jsou Masters of Football hrou skvěle vhodnou pro pořádání malých i velkých turnajů. Pravidla to podporují a nabízí přímo doporučená pravidla. Navíc právě zde přichází na řadu možnost angažování posil a tady hraje roli nejen štěstí (dobírání nových karet), ale také množství financí k dispozici.

Masters of Football nabízí zajímavou karetní variantu toho, jak si zahrát fotbal. Nepotřebujete k tomu žádné figurky ani míč, stačí jen kostky. Právě ty nakonec rozhodnou o úspěchu či neúspěchu hráčů. Samozřejmě neosloví tak dobře zájemce, kteří fotbalu příliš neholdují. Ale svojí jednoduchostí a chytlavou hratelností nabízí zábavu pro miliony těch, kdo kulatému míči na zeleném trávníku fandí. Pokud vás náš zjednodušený popis zaujal, podpořte Masters of Football v kampani!

Zaujala vás tato hra?
Podpořte ji právě teď na Kickstarteru!

Preview: Masters of Football – podpořte fotbalisty
Final word
Reader Rating0 Votes
Pros
"
Cons
"
0
More Stories
Review: Thunderstone Quest – Ripples in Time and At the Foundations of the World
%d bloggers like this: