Preview: Jetpack Joyride – kličkování mezi lasery

jetpack-joyride-01

Už jste si někdy představovali, že jste hrdinou animovaného filmu? Takovým, kterého zlý vědec drží uvězněného ve své laboratoři. A pak stačí jen chvilka nepozornosti, odvážný zajatec ukořistí nedaleko ležící jetpack a vrhne se vstříc svobodě!

Ani jsme se nestačili vzpamatovat z nájezdu nemrtvých v Zombie Tsunami (recenze už brzy) a kampaně na skvělou detektivní hru Chronicles of Crime a společnost si na nás přichystala další hru. Jmenuje se a právě v těchto dnech máte možnost ji podpořit na serveru . Jejím designérem je a původně hra vznikla ve sklepě malé společnosti .

Každý z hráčů před sebou ve hře má poskládanou mapu laboratoře z několika velkých karet. Ty mají rozměry devět krát šest políček. Do vínku ale hráči nedostanou figurku uprchlíka s létajícím strojem, ale místo toho budou mít ve středu stolu nabídku průhledných dílků nejrůznějších tvarů. Celkový dojem pak dotváří už jen společné mise, jejichž splnění přinese bonus.

jetpack-joyride-02

Celá partie se skládá ze tří útěků. A protože to je dramatická akce, hráči nepotřebují žádné tahy, ale jednoduše o svobodu bojují všichni současně. Všechno z jejich pohledu začíná v levé části laboratoře, kde si zvolí startovní pozici. Po odstartování si pak vždy vyberou jednu destičku a umístí ji na plán tak, aby navazovala a postupně jeden dílek za druhým tvořili trasu úniku.

Jejich přikládání má samozřejmě svá pevně daná pravidla. Dílky se tedy nesmí překrývat, ale je nutné, aby na sebe přímo navazovaly. Důležitý je ale také obsah samotné mapky, protože přes překážky prostě letět nelze.

Jakmile jeden z hráčů úspěšně (podle svého pocitu) dokončí kreslení linie až do cíle, ohlásí to ostatním a kolo končí. Nyní je na čase obodovat úspěchy – za splněné mise, sebrané mince po cestě, ale také ztratí body za porušená pravidla umístění, pokud je soupeři odhalí. Vše se takto protočí třikrát, poté si všichni posčítají svoje bodové zisky a ten s nejvyšším součtem se stává vítězem celého úniku.

jetpack-joyride-06

Jetpack Joyride je bláznivou a zábavnou hrou, ve které se všechno odehrává v reálném čase. Každý má před sebou svoji vlastní hádanku, takže hráči obvykle potřebují také rozdílné dílky. Díky tomu není vše bitvou o ty stejné tvary, ale zájem je o všechny druhy.

Rychlost ale není zdaleka všechno. Hráčům jde především o vysbírání hvězdiček a ve snaze proplout místností bleskově se musí vyvarovat chyb. Zdaleka nejdůležitější z hlediska bodování jsou ale nakonec mise, které přináší různé bláznivé bonusové úkoly. A to je právě okamžik, kdy celé prolétnutí laboratoří začíná být obtížné na naplánování.

Mise ale nejsou jediné, co hráčům zamotá hlavu. Do hry zasáhnou také nejrůznější dílky vybavení, které dodávají hráči jiné schopnosti nebo výhody oproti soupeřům. Vybírají si je na konci každého kola a to tak, aby získal výhodu hráč s nejnižším počtem bodů. Tento mechanismus dohánění pro slabší hráče může být také tou hlavní výtkou, pokud toužíte po spravedlivém boji.

jetpack-joyride-07

Hráči bojují spíš sami se sebou než navzájem mezi sebou, takže je úplně jedno, jestli budete bojovat ve dvou, třech nebo čtyřech. Body se nesypou ze všech stran. To má za následek, že výsledky jsou dost vyrovnané a i třetí kolo může všechno velmi snadno zvrátit. Protože všichni hrají současně, není důvod se jakkoliv nudit nebo na něco čekat. Pouze bodování je postupné a trvá trochu déle, protože je třeba zkontrolovat umístění všech dílků každého hráče. I tak se ale snadno partie vejde do půlhodinky.

Navíc hra také moc pěkně vypadá. Komponent sice není úplně nejvíce a v ruce máme pouze prototyp, a přesto už to stačí k plnohodnotnému zážitku.

jetpack-joyride-11

Jetpack Joyride nepřináší nic extrémně originálního, ale především se mu daří vytěžit maximum ze zábavy, ve které se všichni snaží splnit podmínky současně. Pokud tedy máte rádi tento typ her, pak vám Jetpack Joyride velmi rádi doporučíme. Navíc v kampani na Kickstarteru se můžete těšit na nějaké ty bonusy a výhodnější cenu.

DesignerJeremie Torton, Vincent Vergonjeanne
ArtistMateusz Komada, Katarzyna Kosobucka
PublisherLucky Duck Games, MS Edizioni
Year Published2017
# of Players3 - 6
User Suggested # of Players Best with 6+ players
Recommended with 4, 5, 6, 6+ players
(9 voters)
Playing Time35
Mfg Suggested Ages10 and up
User Suggested Ages8 and up
(3 voters)
Language DependenceSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(1 voters)
CategoryBluffing, Card Game, Deduction, Negotiation, Party Game, Video Game Theme, Zombies
MechanicDice Rolling, Push Your Luck, Take That, Team-Based Game, Voting
ExpansionZombie Tsunami: Promo card 1
FamilyCreatures: Zombies
Primary NameZombie Tsunami

Infos courtesy of boardgamegeek.com. More Infos.

More Stories
Review: Dice Run – with dice in the peloton
%d bloggers like this: