Preview: Guardians of Xobos

xobos-01

Už jste někdy slyšeli o planetě Xobos? Nejspíš ne, protože nikdo se odsud ještě nevrátil. Ona to ještě donedávna byla neobjevená planeta, na kterou poprvé jménem lidstva vstoupil a rozhodl se o svých zážitcích se světem obrovských strážců vytvořit deskovou hru. Pojmenoval ji správně (Ochránci Xobosu) a ilustracemi ji obohatil Radoslaw Jaszczuk.

Jenže většina toho je ještě stále hudbou budoucnosti. Proč? Protože hra se teprve v těchto dnech dostává na server , kde se v rámci svojí kampaně snaží získat podporu fanoušků. Pouze tak se nakonec dočká vydání. A protože se nám podařil získat vzorek prakticky ve finální kvalitě komponent, mohli jsme si ji v několika partiích vyzkoušet.

Krabici vévodí sada velkých miniatur a především herní plán, který položí hráči do středu stolu. Každý z účastníků si zvolí barvu, získá zástěnu a také právě figurky. Jak ty velké strážce, tak ty malé kvarky postaví na svoji základnu. Za skrýš z tvrdého papíru pak položí destičku se statistikami jednotlivých strážců, kteří všichni začínají se šesti body života a jedním bodem síly. Jednoho z nich si ale zvolí jako vůdce a ten bude mít sílu o jeden bod vyšší. Jedná se o tajnou informaci.

Aby mohl mít každý z bojovníků svoje vlastní statistiky, jsou strážci rozlišení s pomocí žetonů, které jim leží na zádech a slouží jako jakási značka nebo tetování, které je spojuje s jednou čtvrtinou hráčské desky. Hráči mají pod svojí kontrolou ale také destičku produkce a žetony staveb. Na herním plánu pak budou sledovat jednotlivá kola a fáze partie. Všechny ostatní žetony jsou položeny stranou.

xobos-04

V průběhu partie se pak střídají fáze produkce a pohybu. Hráči tedy nejdříve posunou svoje figurky. Zatímco strážci se mohou po pavučině cestiček na mapě posouvat jen o jedno políčko, kvarky jsou o dost rychlejší a umí překonat dvojnásobnou vzdálenost.

Postupně se tedy může hráč ve svém tahu přesunout se všemi jednotkami, které zrovna nejsou zaneprázdněné stavěním. V rámci pohybů mohou všichni soupeři také vyhlašovat útoky na nepřátelské jednotky na sousední pozici. V boji pak vyhraje ten, kdo má největší součet síly, kde kvarky mají vždy jedničku, zatímco nebezpečnost strážců se zvyšuje s případnými vylepšeními.

Postavené budovy na plánu mohou soupeři ničit nebo obsazovat. A za takový úspěch dostanou okamžitou odměnu v podobě krystalů. Takový zisk je vždy velmi důležitý, protože krystaly jsou konečným platidlem. Tím, které vymění hráči za vítězství.

Následuje vždy společná produkční fáze, ve které si hráči mohou začít střádat zdroje (jeden základní plus další bonus za případné postavené doly), ale také krystaly energie. S pomocí svých bojovníků mohou hráči ale také stavět budovy – na znamení takového rozhodnutí umístí žeton na pozici mapy a také na svoji hráčskou desku. Musí za to utratit kostičku suroviny. Teprve následující kolo bude stavba hotová. Právě s pomocí budov pak hráči mohou vylepšovat své technologie. V tahu nechybí pak ani příležitost pořídit nové jednotky, ať už kvarky za jeden krystal nebo strážce za pět zdrojů.

xobos-03

Jednotliví strážci mezi sebou mají mimosmyslové spojení, které hráči mohou využívat v případě, že se jednotky nachází na sousedních políčkách mapy. To je spojení dostatečně silné. V tuto chvíli se mohou hrdinové navzájem léčit nebo posilovat, ačkoliv za cenu toho, že po dobu propojení nemohou sami jednat. Hráči je mohou s pomocí správné technologie vylepšovat a tedy zvyšovat jejich sílu nebo schopnost hojení.

Po patnácti kolech je konec. V tuto chvíli si jednotliví účastníci sečtou svoje získané energetické krystaly a k nim připojí počet strážců na plánu. Naprosto zásadní pro závěrečný bodový zisk jsou ale hlavně reaktory, které z krystalů umí udělat vítěznou energii. Hráči jednoduše vynásobí první číslo počtem reaktorů a získají sumu, která určí vítěze.

Jedná se o preview, respektive takové první dojmy. Hru jsme tedy netestovali z časových důvodů stejně intenzivně, jako při recenzi. Zatímco obvyklý postup zahrnuje testování v několika nezávislých skupinách, tentokrát jsme hru vyzkoušeli pouze přímo v redakci a to dvěma partiemi.

Guardians of Xobos jsou tedy dle prvních dojmů zajímavou a nadějnou hrou s tajnými plány ukrytými za zástěnou. Jenže tyhle drobné úpravy taktiky, narůstající síla jednotek a jejich vzájemná podpora je středem všeho.

Ovšem v důsledku mnohem zásadnější je poziční hra s jednotkami a také správné stavění podpůrných budov. Soupeř vám je může nejen zničit, ale také obsadit a získat pro sebe velmi podstatnou výhodu pro další tahy.

xobos-05

Celkový dojem je opravdu pozitivní. Hra funguje jako takový skirmishový boj se špetkou stavění k tomu. Vlastně byste mohli mít dojem, že hrajete hodně zjednodušenou deskovou RTS (real-time strategy).

Zajímavé jsou především technologické dílky. Ty si hráči mohou postupně získat a tím si zpřístupnit důležité efekty. Ty se týkají různých budov, například šance postavit hlídkovou věž. Tu není možné (na rozdíl od ostatních budov) obsadit. Hráči s pomocí technologií ale mohou třeba zrychlit kvarky, kteří mohou bojovat úplně stejně jako strážci.

Ve hře je docela dost neustálého přemisťování komponent, což dost narušuje celkovou plynulost partie. Naše partie navíc trvaly docela dlouho. K dohrání potřebujete určitě víc než hodinu a raději počítejte s devadesáti minutami. Zdá se, že více zábavy si užijete s vyšším počtem hráčů, ideálně ve čtyřech s obsazenými všemi rohy plánu.

Ne všechno se sice na Guardians of Xobos povedlo, ale ještě není všem dnům konec. Probíhá teprve kampaň na Kickstarteru, takže další testování a ladění ještě má svůj prostor. Za hrou je ale určitě vidět potenciál, který plyne hlavně ze stavění budov. Guardians of Xobos je sci-fi strategie s obrovskými strážci. Jejich monstrózní těla ale nedokáží nic bez technologicky vyspělých budov. Najít ideální synergii mezi stavbou, bojem a vylepšováním už bude na vás.

https://www.kickstarter.com/projects/1787395463/1914933459?ref=746331&token=d793d4ca&fbclid=IwAR2g9ITHcc-IQ8_r3Q_6yyXpbxRMUJe95MkR3P7k3nGBVlghcbEpUc7O0Io

More Stories
Review: Mercurius – no one can ever deny soul of a trader
%d bloggers like this: