Preview: Fightlings – paměťové boje na Kickstarteru

fightlings-01

Vždycky jsme si mysleli, že kytky se neumí bránit. Jenže na server přichází karetní hra , kterou připravila společnost . Jedná se o bojovou hru, ve které se utkají dva protivníci.

Základem všeho jsou dva balíčky – sada karet Vitality a sada karet Solidity. Každý z hráčů si vybere jednu ze dvou dostupných stran a dostane odpovídající zelený nebo oranžový balíček.  Poté je na řadě výběr služebníků, kteří boj zahájí. Ty položí do středu stolu otevřeně. Obě hromádky pak je potřeba zamíchat dohromady a obklopit startovní bojovníky zbytkem karet tak, aby vytvořily šachovnici o rozměrech sedm krát pět karet. Vedle plánu vyloží žetony vítězných bodů a zranění a každý z hráčů dostane do začátku deset srdíček.

Partie pak probíhá z části jako pexeso a z části jako nekompromisní bojovka. Ve svém tahu hráč odhalí tři karty z nabídky. Jejich identitu zprvu nezná. Pokud se v jakékoliv fázi odhalování podaří vytvořit dvojici, ta je přivolaná do boje. Nedostane je ale vždy ten, kdo dvojici našel. Bojovník se totiž automaticky postaví před hráče, kterému daná barva patří.

fightlings-03

Hráči se ale přesto snaží odhalovat nejen svoje, ale i soupeřovy dvojice karet. Zatímco u svého bojovníka si jej pouze přiloží do vlastního bojového zástupu, za odhalení nepřátelských karet je připravena odměna – vítězné body (podle hodnoty v pravém rohu karty) a jeden pokus na odhalení navíc.

Na konci tahu se všechny karty, které nebyly spárovány nebo využity pro své jednorázové efekty, otočí zpět obrázkem dolů. Hráči si musí zapamatovat, kde se který obrázek. Mohlo by se mu to hodit v budoucích kolech.

Později už hráči před sebou mají nějaké bojovníky, které mohou použít hned v první fázi kola. Útok zasáhne buď obránce, pokud jej napadený zvolí, nebo poškození projde až na samotného hráče. V takovém případě ztratí cenná srdíčka. A právě vyčerpání zásoby těchto životadárných žetonů je první způsob, jak může hráč prohrát. Druhou možností je dosažení deseti vítězných bodů, což také okamžitě končí celý duel.

Fightlings vypráví příběh o boji s pamětí. Jen pokud dokáže čaroděj v paměti spojit dvě části kouzla, může vyvolat šampióna, který za něj bude bojovat. Největším zvratem ale je způsob sbírání vítězných bodů. K tomu dochází hledáním karet nepřítele.

fightlings-04

Hráči tak jsou sevřeni mezi dva mlýnské kameny – buď budou hledat jen svoje postavy a vsadí vše na bojovou kartu nebo bude sbírat body, ale také tím posílí protivníka. Ale existuje i střední cesta, ve které vyváží obě možnosti a snaží se současně zbrzdit soupeře. Dvě vítězné podmínky ale mají na průběh partie skvělý vliv.

Na otestování jsme měli pouze několik dní, ale v rámci těch partií jsme se u bitev opravdu bavili. Hra je chytrá, rychlá a kromě štěstí potřebujete i paměť. V dobře vyváženém celku hraje prim čas, protože partie opravdu odsýpá. Celé je to záležitostí čtvrthodinky a vy si rádi souboj zopakujete. Zpracování vypadá nadějně z hlediska ilustrací. Kvalitu komponent není možné u tištěné verze hry jakkoliv hodnotit. Možná jen samotné téma je trochu podivné, ale třeba nám to vysvětlí a zasadí do příběhu finální příručka pravidel.

Fightlings jsou čistou duelovkou, kde se abstrakce mísí s bojem. Karty jsou vašimi bojovníky, ale až poté, co je někdo najde jako dvojici na stole. K tomu je třeba štěstí ve spolupráci s dobrou pamětí. Fightlings si tedy vaši pozornost mezi kampaněmi na Kickstarteru určitě zaslouží.

https://www.kickstarter.com/projects/thoughtfish/fightlings-the-card-game

https://www.kickstarter.com/projects/thoughtfish/fightlings-the-card-game

 

More Stories
Review: HEXplore It – Return To The Forest Of Adrimon
%d bloggers like this: