Preview: Crisis at Steamfall

875182ba2508ed2f846b904a406c7baf_original

Ne každé město vítá nově příchozí s otevřenou náručí. Tam, kde jedni vidí nové oběti nebo přísun financí, mohou jinde spatřovat nebezpečí. Hrozbu odhalení kamufláže, která se odehrává po desetiletí. Většina obyvatel o tom nechce mluvit. Co se tu děje? A je možné celé město ještě vůbec zachránit?

Na server přichází prostor pro hrdinské činy v podobě deskové hry . Jejím autorem je (Assault on Doomrock) a v případě úspěšné kampaně hru přinese společnost snad ještě v roce . O jedinečné a zajímavé fantasy ilustrace se postaral . Nám se dostala díky ochotě autora do ruky preview verze této hry, jejíž kampaň teď můžete sledovat.

Jedná se o hru, jejíž příběh se odehrává na prostoru velkých čtvercových desek, které propojené dohromady vytváří mapu. Každé z míst je vybavené jednou náhodnou kartou skryté lokality spolu s dvojicí doplňkových žetonů. Figurky postav pak začnou v centrálním distriktu. K tomu si ale každý z účastníků musí vybrat postavu, dostane její desku, startovní zdroje (šrot, páru a energii), kostičky vlivu, startovní karty a také akční žetony. Desky pro jednotlivé hrdiny nabízí sloupečky, kam je možné žetony akcí zařadit.

68c17dcc9e5fed577a899e92d6999e0c_original

Příprava ostatních komponent se liší podle toho, jestli se jedná o kooperativní nebo soupeřivou verzi. Obecně hráčům budou dělat společnost balíčky karet, které přinesou buď nějaké výzvy a krize (kooperace)  nebo události a šifry (kompetitivní verze).

Pokud se hráči nepohodli a budou bojovat proti sobě, jejich cílem je získat co nejvíce slávy. V opačném případě budou spolupracovat proti přívalu nepřátel a budou se snažit zachránit město. V každém případě se partie dělí na tři kola, v nichž budou hráči používat akce ze svých sloupečků a přetavovat je v naději.

Na začátku každého takového kola se stane něco, co hrdinům pomůže nebo je naopak zpomalí. Obvykle to bude ale znamenat nějakou krizi nebo událost, s níž se hráči musí potýkat. Potom už se s hrdiny budou přesouvat po mapě (cena pohybu je v diamantech na lokacích), zvedat objekty na mapě, aktivovat své schopnosti, nabírat síly na budoucí aktivity, ale především ovlivňovat různě obyvatele města kolem. Hráči jim může vyhrožovat nebo je uplácet. Tyto možnosti pro kolo závisí na tom, jaký sloupeček s akčními žetony si hráč na začátku kola zvolí.

4c28df271ed67c3d9cc2ad18fefc77a1_original

Za své sladké řečičky může hráč odstranit žeton civilisty z mapy a naverbovat si jej do svého týmu podpůrců. V tom mohou být současně maximálně dvě postavy. Výsledek je stejný bez ohledu na to, jaký prostředek hráč použije. Pouze utratí jiné symboly svých akcí.

Jak se hráči pohybují po městě, mohou navštěvovat také tajné lokace, které si označují kostičkami své barvy. Tím si zajistí, že až jsou odhaleny, hráč dostane šanci využít danou tajnou akci. Stejně tak se postupem času ve městě někde objeví ruiny cizáckých civilizací a hráči je mohou svými hrdiny prozkoumat a získat tak natištěnou odměnu.

Jenže není všechno tak jednoduché, jak vypadá. Všechny činnosti na mapě mají vliv na náladu postavy, která může na stupnici hráčské desky stoupat nebo klesat. Tuto euforii pak může přetransformovat v nějaké bonusové aktivity. Po odehrání třetího kola pak končí celá partie vítězstvím jednoho hráče, celého týmu nebo nejméně příjemnou porážkou.

Crisis at Steamfall je opravdu zajímavou hrou už svým sci-fi zařazením. Vymyká se ale také kombinací kooperativního i kompetitivního přístupu. Málokdy se hráči dočkají této dvojice v jedné krabici tak, aby byly obě varianty plnohodnotné. Tady se podle prvotních partií zdá, že by se to mohlo podařit.

36f68583cb9839752830835e3713e005_original

V samotném popisu pravidel není třeba v rámci tohoto prvního představení zabíhat do detailů. Už takto je velmi dobře vidět, že hra jde dostatečně jiným a odlišným přístupem. Každá postava je unikát. Díky tomu a práci s náladou je celá partie velmi dobrým zážitkem.

Nejvíce se nám ale líbí interakce s civilisty. Ty můžete přidat do své party. A to jsme ještě vůbec nezmínili možnost vybavit svého hrdinu předměty, které dále posouvají akce a možnosti, jak být ještě úspěšnější v boji s nepřátelskou civilizací.

Rozhodně ale umí zaujmout i hratelností a průběhem. Ten není přehnaně složitý. Ale utrácení akčních bodů ze sloupců, kam si je hráč předtím může rozmístit, nabízí dostatečný prostor pro taktické manévrování.

Hra ale boduje také z hlediska grafiky. Ačkoliv celkové zpracování ještě zdaleka není u konce a máme v ruce pouze prototyp, už skrz něj nám dává autor jasně najevo, že to myslí vážně. Grafika mapy je dostatečně nápaditá, ale není přehnaně barevná. Hra samotná nabízí spoustu zajímavých prvků včetně vyříznutých karet hrdinů a jejich žetonů.

Crisis at Steamfall je hra, která nás velmi příjemně překvapila svým vzhledem i průběhem a jsme rádi, že se objevuje na Kickstarteru. Rádi ji podpoříme sami a vám doporučujeme totéž, obzvlášť pokud hledáte zajímavou kooperativní sci-fi hru. Nabídka je pustá jako poušť a tahle hra z ní bude dozajista vykukovat směrem vzhůru jako zajímavá a jedinečná pyramida. Pomozte tedy autorům umístit i těch několik posledních kamenů a dovést vydání Crisis at Steamfall směrem k realitě.

More Stories
Review: Limes – Roman frontier in need of a leader
%d bloggers like this: