Preview: Chronicles of Crime – vyšetřování zločinu ve vašich rukou

chronicles-of-crime-18

Našli ji, jak sedí v křesle. Jako by stará paní jenom spala. Ostatně, kdo by takové babičce chtěl ublížit? Je to vůbec možné? A nejedná se pouze o nešťastnou náhodu? To všechno se mi honí hlavou, když stojím na místě činu. Vytahuji notýsek a honba za pravdou se rozjíždí znovu.

Pro všechny milovníky detektivek je tu nová hra, na kterou by si měli dávat pozor! Právě dnes totiž na server přichází desková hra , kterou si připravil autor pod hlavičkou firmy . A my bychom vám nyní měli říci, jestli stojí za pozornost.

Jedná se o preview, takže nedává příliš smysl se zaobírat krabicí nebo vzhledem komponent. S finální verzí se ale určitě bude shodovat fakt, že je třeba do stolu položit společný herní plán s pozicemi pro podezřelé i důkazy. Na hromádky poblíž hráči rozmístí karty předmětů, postav a lokací. V té posledně jmenované musí najít domovskou stanici a položit ji pod plán. Každý z hráčů dostane pod kontrolu některého policejního experta (například doktorka nebo hacker. Při přípravě a prohlížení komponent si ale určitě všimnete, že na úplně každé kartě je kromě obrázku a názvu také QR kód. K vyšetřování totiž hráči budou potřebovat také mobilní telefon nebo tablet a staženou digitální aplikaci.

chronicles-of-crime-12

Hráči pak aplikaci spustí, vyberou případ k řešení a detektivka začíná. Zadání je zavede na jednu z dostupných lokací a detektivové ji najdou a přiloží k hernímu plánu ze strany. Současně na toto místo položí také karty postav, které zde potkali.

Tým vyšetřovatelů se na začátku nachází na místě činu, kde poprvé využije svoje mobilní zařízení. S jeho pomocí totiž může detailně prozkoumat lokaci vlastníma očima. Právě za tímto účelem jsou ve dně krabice vložené také 3D brýle, respektive čočky. Pokud se vám ale nedělá dobře při podobném 3D koukání, můžete zvolit klasický 2D pohled a rozhlížet se kolem svým telefonem jako okénkem do druhé reality.

Hráči na to mají pouze omezený čas a v průběhu tedy musí rychle hlásit všechny předměty svým spoluhráčům. Ti mají za úkol najít mezi obecnými kartami předmětů (například jídlo, papír, oblečení nebo nábytek) a připravit je stranou. Jakmile skončí prohlídka místa činu, může se podobně podívat i zbytek hráčského týmu a případně objevit něco dalšího.

chronicles-of-crime-09

Od té chvíle už bude hlavními prvky celé partie načítání QR kódů, čtení textů a diskuze nad všemi indiciemi. Právě všechny nalezené objekty hráči jeden po druhém načtou do telefonu a ten jim řekne, jestli si je mají vzít do kapsy (položit na plán) nebo nemají pro vyšetřování žádný význam. Bez ohledu na to jim ale každá načtená karta vezme z času rovných pět minut.

Podobně lze právě s pomocí QR kódů vyslýchat podezřelé, svědky, prostě všechny postavy, které hráči potkají. Hráči se jich mohou ptát na libovolné předměty i další lidi. Jednoduše nejdříve vstoupí do rozhovoru a poté načítají další karty. Pokaždé dostanou nějakou reakci, i když je třeba někdy vyhýbavá.

Příběh pak hráče zavede postupně i do dalších lokalit, kterých je v krabici na výběr dostatek a jsou rozlišené písmenky. Na postavy se zase příběh odkazuje čísly. To proto, aby některé portréty mohly být v budoucnosti použité opakovaně. To by se jmény nešlo. Každá otázka má opět cenu pěti minut z týmového času.

chronicles-of-crime-16

Jakmile už není v aktuální lokaci co dělat, mohou se hráči přesunout do jiného místa načtením čárového kódu cílového místa. Musí současně pamatovat na to, že každý takový přejezd je stojí cenných dvacet minut. Nebo mohou zavolat některému z forenzních odborníků, kteří sedí na policejní stanici.

Hráči vlastně nemají žádné časové omezení, pokud jim jinak neřekne telefon. Délka vyšetřování může ale nakonec mít vliv třeba i na závěr celého vyšetřování. Základem všeho je ale dobře se bavit, protože zážitek je tím hlavním středobodem celé krabice Chronicles of Crime.

Naše herní možnosti byly ale omezené. V rámci připravené testovací verze jsme měli k dispozici pouze dva detektivní příběhy. Jeden z nich slouží jako tutoriál a druhý pak je plnohodnotným zážitkem. Díky tomu jsme si mohli udělat velmi dobrou představu o tom, jak se bude Chronicles of Crime hrát.

chronicles-of-crime-08

A musíme zodpovědně říct, že řešení zločinu je vynikající zábava! Partie má výtečnou atmosféru, protože hráči opravdu sami zodpovídají za informace, které získají. A možná právě proto si připadají jako opravdoví detektivové. Čas je tlačí, přesouvají se z místa na místo, podezřelých přibývá a zdánlivě jednoduchý případ se zamotává.

I ty dva detektivní příběhy, které jsme měli k dispozici, byly výtečně vymyšlené. Postavy dávají smysl, každá je zajímavá a do detektivky nějak zapadá. Je třeba jen dobře poskládat celý obrázek. Proto se těšíme, co si na nás autoři připravují do plného boxu a případně ještě pro průběh kampaně.

Samotný průběh hry je krásně jednoduchý. Hráči mají obrovskou volnost. Sami se rozhodují, na co se zeptají a kdy se přesunou do jiné lokality. Díky tomu ale musí opravdu opatrně nakládat s časem, který určitě bude mít různé významy v různých případech.

chronicles-of-crime-14

Samozřejmě podobně jako u únikových nebo příběhových her, i tentokrát budete moci každou detektivku hrát pouze jednou. A tady asi bude ležet kámen úrazu pro některé z vás, kteří podobnému konceptu prostě nemohou přijít na chuť. Ale k detektivkám to patří naprosto nerozlučně, takže této hře by to mohlo odpustit více hráčů.

Čím víc hráčů se partie zúčastní, tím více hlav k pamatování informací a dedukcím. Negativní vliv pak na partii žádný není. Ale my si dobrodružství užili i ve dvou. Samotné vyšetřování netrvá přehnaně dlouho a do hodiny se vejdete asi pokaždé i s těmi složitějšími příběhy, protože nám u našeho většího vyšetřování stačilo 45 minut.

Ve skutečnosti Chronicles of Crime není tak docela deskovou hrou. V partii hráči sice manipulují kartami, ale ve skutečnosti má mnohem pevnější kotvu v digitální zábavě. Právě velký důraz na použití telefonu by mohl být diskvalifikačním kritériem pro některého z hráčů.

chronicles-of-crime-11

Už teď je jasné, že Chronicles of Crime bude vynikající hra. Její finální obsah se bude určitě měnit v důsledku kampaně, ale už teď samotná hratelnost stačí k záruce úspěchu. Pokud vám tedy nevadí hry, které si zahrajete jen jednou (respektive každý příběh jednou) a máte rádi detektivky, pak byste neměli váhat ani chvilku. Chronicles of Crime jsou vším, co na detektivkách je super!

Podpořte hru na serveru Kickstarter za 39 dolarů!

DesignerDavid Cicurel
ArtistDavid Cicurel, Matijos Gebreselassie, Mateusz Komada, Katarzyna Kosobucka
PublisherLucky Duck Games, 999 Games, Arclight Games, Broadway Toys LTD, Corax Games, FoxGames, Galápagos Jogos, Game Harbor, Gameology (Gameology Romania), Gém Klub Kft., Hobby World, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames Co., Ltd., Last Level, MINDOK, MIPL, Outland, TWOPLUS Games, uplay.it edizioni
Year Published
# of Players1 - 4
User Suggested # of Players Best with 4+ players
Recommended with 1, 2, 3 players
(312 voters)
Playing Time90
Mfg Suggested Ages12 and up
User Suggested Ages12 and up
(66 voters)
Language DependenceExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(21 voters)
CategoryAdventure, Deduction, Murder/Mystery
MechanicCooperative Game, Scenario / Mission / Campaign Game, Solo / Solitaire Game, Storytelling
ExpansionChronicles of Crime: Dice Tower 2019 Promo Cards, Chronicles of Crime: Dice Tower 2020 Promo Cards, Chronicles of Crime: Dice Tower 2021 Promo Cards, Chronicles of Crime: Game Boy Geek 2019 Promo Card, Chronicles of Crime: Lizzy Promo Card, Chronicles of Crime: Noir, Chronicles of Crime: Tantrum House 2019 Promo Card, Chronicles of Crime: Tantrum House 2020 Promo Card, Chronicles of Crime: Welcome to Redview
FamilyComponents: Digital Hybrid – App/Website Required, Components: Official Music Soundtrack, Crowdfunding: Kickstarter, Crowdfunding: Spieleschmiede, Game: Chronicles of Crime, Misc: Limited Replayability, Players: Games with Solitaire Rules, Theme: Mystery / Crime
Primary NameChronicles of Crime
Alternate NamesBűnügyi Krónikák, Crónicas del Crimen, Cronicile Crimei, Hronike Zločina, Kronika zločinu, Kroniki zbrodni, Kroniki Zbrodni: Edycja specjalna, Το Χρονικό ενός Εγκλήματος, Криминални Хроники, Місце злочину, Место преступления, クロニクル・オブ・クライム, 推理事件簿 Chronicles of Crime, 사건의 재구성

Infos courtesy of boardgamegeek.com. More Infos.

Preview: Chronicles of Crime – vyšetřování zločinu ve vašich rukou
Final word
Novinářská verze Chronicles of Crime je příslibem ohromné zábavy. Vyzkoušeli jsme sice jen dva příběhy, ale i tak jsme nadšení z možností a atmosféry, kterou tato hra nabízí. Hráči celou partii ovládají sami s pomocí čtení QR kódů, pohybují se po městě, vyslýchají svědky. A k tomu ještě dostanou příležitost se podívat osobně s pomocí VR čoček na místo činu a najít si sami všechny důležité předměty k vyšetřování. Chronicles of Crime byste určitě měli podpořit, pokud chcete pořádný detektivni zážitek..
Reader Rating0 Votes
Pros
parádní atmosféra
ohromná volnost
čočky pro 3D rozhlížení
pocit opravdového vyšetřování
skvěle zpracované postavy a příběh
Cons
více digitální hra než desková hra
každý příběh si zahrajete jen jednou
0
More Stories
Review: Infinity Gauntlet A Love Letter Game – small glove for small hand
%d bloggers like this: